23 Niedziela w ciągu roku

Correctio fraterna czyli upomnienie braterskie jest w Kościele traktowane jako niezwykle ważny element dojrzałości chrześcijańskiej. Na przestrzeni Starego i Nowego Testamentu widać gigantyczną zmianę myślenia, począwszy od prostego oko za oko, ząb za ząb, do szczytu moralności, czyli oddania życia za wszystkich czy nadstawiania drugiego policzka.

W czytanej perykopie słyszymy o próbie ratowania drugiego człowieka. Nie jest to tylko narzędzie do sądzenia człowieka czy szukania sprawiedliwości, ale to przede wszystkim forma lekarstwa. To właśnie potrzeba pozyskania brata jest podstawowa a nie moja powinność względem prawa. Potwierdzają to słowa II czytania: miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa (por. Rz 13, 10). Na samym początku muszę kochać, aby móc upominać.

Wolność drugiego człowieka czasem prowadzi do tego, że nie zaakceptuje on upomnienia. Jezus tłumaczy, że gdy kolejne próby zawiodą, trzeba, by taki stał się jak poganin i celnik. Jest to nic innego jak wyłączenie ze wspólnoty. Żydzi nie widzieli miejsca dla pogan w swoim kulcie, celnicy z kolei byli zdrajcami, którzy kolaborują z okupantem, czyli Rzymem. Takie postawienie sprawy ma pokazać, że jeśli jest ktoś, kto gorszy we wspólnocie i mimo prób naprawy jego zachowania nie chce się nawrócić, to należy go wykluczyć ze zgromadzenia. Dzisiaj wypełnia się to w formie ekskomuniki i innych kar kościelnych.

Jednak nie możemy pozostawać jedynie na odrzuceniu. Miłość pozostaje dalej – mamy miłować bliźniego a nie tylko tych, którzy są „z nami”. Chrystus dbał także o tych, którzy nie chcieli iść za Nim, również i za tych ludzi poszedł na krzyż. To właśnie z celnikami i grzesznikami jadał posiłki, co więcej, jednego z tych „wyłączonych” powołał do bycia Jego najbliższym towarzyszem – Apostołem.

Wiadomości parafialne

Zapraszamy na Msze Święte w ciągu tygodnia - środa, czwartek i piątek o godz. 19.00 . Od godz. 18.30 okazja do spowiedzi świętej. Po Mszy okazja do Adoracji Najświętszego Sakramentu.  Wszystkie sprawy - poza intencjami Mszy Św. prosimy załatwiać w biurze parafialnym - środa, czwartek i piątek od 16.00 - 18.00 (względnie po Mszy w ciągu tygodnia).

Zapisy do I Komunii Świętej i bierzmowania na rok 2024 – Ilford w środę, czwartek i piątek od godz. 16:00 do 18:00 oraz w sobotę, 16 września od godz. 13:30 do 15:00 w biurze parafialnym. Proszę dostarczyć w tym dniu akt chrztu św. dziecka.  Zapisy potrwają do 24.09.

W niedzielę, 17.09. na Mszy św. o godz. 13.00 pożegnamy ks. Krzysztofa, który został mianowany proboszczem w parafii Scunthorpe. Zapraszamy wszystkich do udziału w tejże mszy św. W Waltham Cross, Msza św. pożegnalna tego samego dnia o godz. 9.45.

Ksiądz biskup Piotr Turzyński zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 15-17 września 2023 na stadionie Polsat Plus Arena. Program kongresu, prelegenci i rejestracja na stronie internetowej poświęconej temu wydarzeniu.

Wszystkim życzymy dobrego tygodnia, niech nam towarzyszy Błogosławieństwo Boże.

Waltham Cross:

Zapraszamy na Mszę Świętą we wtorek o godz. 19.00. Po Mszy Św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zapisy dzieci do I Komunii Świętej i bierzmowania na rok 2024 we wtorek 12 września od godz. 18:00, oraz po Mszy św.