4 Niedziela Adwentu

Adwentowe zamyślenia nad Słowem Bożym i ogłoszenia parafialne.

Wydaje się, że bez zbytniego „dorabiania teologii” możemy przyjąć, że św. Józefa zastajemy dzisiaj niemalże w tym samym punkcie, co Achaza. Choć ich męskie serca są różne – w przeciwieństwie do męża Maryi, starożytnego izraelskiego króla nie nazwalibyśmy raczej człowiekiem sprawiedliwym (zob. 2 Krl 16, 1-4) – obaj znaleźli się w punkcie zwrotnym swojego życia, gdy podejmują odpowiedzialność za powierzone sobie osoby: Achaz za cały naród, a Józef za brzemienną Małżonkę. Obaj też, delikatnie mówiąc, sami z siebie nie działają po myśli Boga: Achaz odmawia prośby o znak (przynajmniej deklaratywnie – w imię „nie wystawiania Pana na próbę”), z kolei Józef zamierza potajemnie oddalić Maryję (nie chcąc narazić Jej na zniesławienie – w czarnym scenariuszu zaś, na ukamienowanie za domniemane cudzołóstwo, zob. Pwt 22, 21-23). Obaj, wreszcie, dostępują miłosierdzia: Pan interweniuje w ich życiu albo wbrew ich formalnej odmowie (u Achaza), albo wbrew ich praktycznemu postanowieniu (u Józefa); co więcej, to miłosierdzie wyrażone jest jednakowym komunikatem: „Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” – Józefie, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus. W tym momencie, dołączmy się do nich, proszę, bo akurat teraz rozstrzygnie się nasze przygotowanie do obchodów Narodzenia Pańskiego: w nich to Pan da nam znak – czy to na naszą prośbę, czy to bez niej, czy to w poważniejszej, czy to w lżejszej dla nas aktualnej życiowej sytuacji; tym znakiem będzie hłopczyk o dwojakim imieniu. Jakie więc przesłanie otrzymujemy wraz z Achazem i Józefem? Że „Bóg jest z nami” (= imię Emmanuel) oraz, że „Bóg zbawia” (= imię Jezus) nie „poza”, ale „wewnątrz” historii (= wcielenie). Ani Achaz, ani Józef, ani my w tej chwili nie musimy dokładnie znać „trybu” tej obecności ani „przebiegu” tego ocalenia; mamy je uznać co do „faktu” – tak samo, zresztą, skończy się Ewangelia: „Jestem z wami! Do końca!” (por. Mt 28, 20). Bóg więc staje się wobec nas dzieckiem, abyśmy sami stali się dziećmi wobec Niego – bo „to warunek wejścia do Królestwa” (KKK 526). Na poziomie ducha Narodzenie Pańskie to wymiana aktów zaufania z Bogiem.

• Przypominamy o porannej Mszy Świętej, którą odprawiamy w każdą niedzielę o godz. 7:30.
  • Trwamy w czasie Adwentu. Msze Święte w środę, czwartek i piątek o godz. 19.00. W czwartek bardzo serdecznie zapraszamy na Mszę Świętą Roratnią dorosłych (zabieramy lampiony) a w piątek zapraszamy wszystkie dzieci z zabudowanymi lampionami. Spowiedź od godz. 18.30.
  • Po Mszy Świętej przed kościołem można zakupić poświęcone opłatki na stół wigilijny.
  • Stroiki bożonarodzeniowe wykonane przez naszych parafian są do nabycia dziś po Mszach Świętych.
  • Kartki kolędowe – osoby zainteresowane wizytą duszpasterską, czyli kolędą prosimy o pobranie i wypełnienie kart – zaproszeń kolędowych. Kartki kolędowe są dostępne przy wyjściu z kościoła.
  • Spotkanie Wigilijne na Waltham Cross odbędzie się dziś po Mszy Świętej w sali przy kościele.
  • Plan spowiedzi Adwentowych w naszej parafii:

Poniedziałek, 19.12.    godz. 18:00 – 19:00   Southend-on-Sea
Wtorek, 20.12.             godz. 18:00 – 20:00    Waltham Cross
Środa, 21.12.                godz. 18:00 – 20:00    Ilford
Czwartek 22.12.         godz. 18:00 – 20:00    Ilford
Piątek 23.12.                godz. 18:00 – 20:00    Ilford

• Msze Święte w Boże Narodzenie będą odprawiane w następującym porządku:

Wigilia Bożego Narodzenia, 24.12.

21:30 – Pasterka Ilford
  0:00 – Pasterka Waltham Cross

Boże Narodzenie, 25.12.

9:00 – Msza Święta Southend-on-Sea
  9:45 – Msza Święta Waltham Cross
13:00 – Msza Święta Ilford
19:00 – Msza Święta Chelmsford

Świętego Szczepana, 26.12.

11:15 – Msza Święta Waltham Cross
13:00 – Msza Święta Ilford

• Nowy plan Mszy Świętych niedzielnych w naszej parafii - od soboty, 10.12. Msze Święte w Chelmsford będą odprawiane w kościele pw. Our Lady Immaculate w sobotę o godz. 17:45. Natomiast w Southend Msze Święte będą w niedzielę o godz. 18:00.

Podajemy aktualny plan Mszy Świętych:

Sobota:

17:45 Chelmsford
20.00    Watham Cross

Niedziela:

7.30  Ilford
9.45  Waltham Cross
13.00 Ilford
18.00 Southend-on-Sea

• Życzymy wszystkim naszym parafianom dobrego tygodnia. Niech Bóg błogosławi i prowadzi!