5 Niedziela Wielkanocna

Refleksja biblijna i ogłoszenia parafialne.

Czytany tej niedzieli fragment Ewangelii św. Jana to fragment mowy pożegnalnej Jezusa. Już po Ostatniej Wieczerzy Jezus daje swoim uczniów ostatnie pouczenia. Jest to więc swoisty testament Jezusa - cała ta mowa jest przebogata w treści i próba jest ujęcia w dwóch zdaniach byłaby barbarzyństwem. W każdym razie Jezus mówi uczniom o mającym nadejść odejściu i wyjaśnia Jego sens, wyjaśnia co dla jego uczniów z niego wynika.

Kim jest Bóg, w którym pokładamy nadzieje, do którego zwracamy się w naszych potrzebach? Nie jesteśmy zdani na szukanie po omacku. Bóg objawił siebie przez swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Taki jaki był wobec ludzi On, taki jest i wobec nas Bóg. A jaki? Wystarczy przypomnieć, jak rozmawiał z różnymi, rzadko świątobliwymi ludźmi, jak leczył, karmił, wypędzał złe duchy... Jeśli wobec kogoś był szorstki, to wobec tych, którzy uważali się za przywódców Izraela. Bo oni mieli swój pomysł na religijność, a przestali słuchać Boga.

Może to nieco zaskakujące, ale w kontekście pierwszego i drugiego czytania najważniejszą myślą Ewangelii tej niedzieli wydaje się jej ostatnie zdanie: „Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”. Brzmi to zaskakująco. No bo jak: jeśli nawet zapomnieć o cudach Jezusa, to nie ma większego dzieła niż zbawienie człowieka. Z innej perspektywy, perspektywy zasięgu oddziaływania Ewangelii, jest to jednak zdanie prawdziwe. Uczniowie Jezusa byli „małą trzódką” w niewiele znaczącej dla ówczesnego świata prowincji. Apostołowie dali tej trzódce mocne podwaliny wzrostu. Częściowo za ich życia, ale zwłaszcza już po ich śmierci, wieść o Chrystusie, dzięki mozolnie przez nich budowanej wspólnocie Kościoła, dotarła do wielu różnych zakątków świata. I na trwałe wpisała się w jego obraz. Nie tylko na prowincjach, ale też w centrach wielkich imperiów. I tak jest do dziś. Skoro idę z Jezusem droga, którą jest On sam, skoro w Nim widzę już samego Boga, to w moje działania jest przecież jakoś zaangażowany sam Bóg. Nie jestem sam.

Dziś Pierwsza Niedziela miesiąca - po Mszy Świętej o godz. 13.00  - zapraszamy wszystkich, a szczególnie Rodziców do Adoracji Najświętszego Sakramentu, oraz modlitwy różańcowej w intencji swoich dzieci.

Druga taca, która jest dziś zbierana jest przeznaczona na pokrycie kosztu wynajmu kościoła.

Zapraszamy na Msze Święte w ciągu tygodnia - środa, czwartek i piątek o godz. 19.00 . Od godz. 18.30 okazja do spowiedzi świętej. Po Mszach zapraszamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy Litanią do Matki Bożej.  Wszystkie sprawy - poza intencja Mszy Św. prosimy załatwiać w biurze parafialnym - środa, czwartek i piątek od 16.00 - 18.00 (względnie po Mszy w ciągu tygodnia).

W związku z pielgrzymką do Ziemi Świętej zwolniły się 4 miejsca. Chętnych prosimy o kontakt po Mszy Św. w zakrystii.

W sprawie naszej Parafiady, którą pragniemy zorganizować- na dzień dzisiejszy termin zostaje przesunięty na 02.07.2023. Trwa poszukiwanie dogodnego miejsca, załatwianie  potrzebnych formalności i wiele innych rzeczy. Nie wszędzie wyrażano zgodę na tego typu wydarzenie. Zgodnie z prośbą - mężczyzn, którzy ukończyli 16 rok życia, zachęcam do zapisania się do wzięcia udziału w  meczu piłkarskim   Ilford - Watham Cross w czasie Parafiady. Zapisy w zakrystii po Mszy Św.  Bardzo serdecznie prosimy o pomoc sponsorów, którzy mogliby pokryć koszty organizacji atrakcji w czasie Parafiady. Proszę o zgłoszenie się po Mszy Św. do zakrystii.

Święcenia kapłańskie w Naszym Zgromadzeniu w tym roku odbędą się 16.05. w czasie których 4 diakonów przyjmie sakrament kapłaństwa. To dla nas wielka radość! Polecajmy ich w modlitwach, prosząc o potrzebne dla nich łaski. Każdy Neoprezbiter odprawi też 15 Mszy Świętych w intencjach, o które prosicie wypełniając odpowiedzi formularz dostępny przy wejściu do kościoła.

Wszystkim życzymy dobrego tygodnia, niech nam towarzyszy Błogosławieństwo Boże.

Waltham Cross:

Zapraszamy na Mszę Świętą we wtorek o godz. 19.00 -  Po Mszy Św. Adoracja Najświętszego Sakramentu i Litania do Matki Bożej.

Już za tydzień, 14.05. będziemy obchodzić w naszej wspólnocie 75 - lecie jej istnienia w kościele St. Joseph’s w Waltham Cross. Na Mszy Św. o godz. 9.45 odbędzie się poświęcenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - jako wotum wdzięczności Polskiej Wspólnoty za 75 lat życia religijnego i wspólnotowego.  Tego dnia będziemy wśród nas gościć o. Rafała Wilka - Paulina z Jasnej Góry, oraz księdza proboszcza tutejszej Parafii - Ks. John'a.  Ojciec Rafał będzie przewodniczył uroczystości oraz wygłosi Słowo Boże. Po Mszy Św. zapraszamy do sali na poczęstunek. Bardzo prosimy również chętne osoby do upieczenia ciasta na tę okoliczność. Zapisy osób chętnych do ciast - po Mszy Św. przy sali. Dziękujemy za pomoc i zapraszamy.