Chrzest Święty

Wszelkie sprawy związane z udzielaniem sakramentu Chrztu Świętego prosimy o załatwianie w kancelarii parafialnej w godzinach otwarcia.

W naszej parafii chrzty obywają się w Waltham Cross w pierwszą sobotę mieisąca o godz. 14:00 a na Ilford w pierwszą niedzielę miesiąca na Mszy Świetej o godz. 13:00 lub bezpośrednio po Mszy Świetej.

• W naszych wspólnotach sakrament chrztu jest udzielany w soboty. Datę chrztu dziecka należy ustalić z duszpasterzem.
  • Mogą być ochrzczone te dzieci, których rodzice formalnie należą do Naszej Wspólnoty (parafii). W pozostałych przypadkach potrzebne jest koniecznie zezwolenie własnego proboszcza na chrzest poza parafią.
  • Podstawą  chrztu dziecka  jest   wiara   jego  rodziców wyrażająca  się  m.in. przez praktyki religijne: regularne przystępowanie do sakramentów św., uczestniczenie we Mszy niedzielnej, jeżeli to możliwe zawarty sakrament małżeństwa.
  • Nadanie imienia dziecku jest związane z wyborem świętego Patrona, dlatego nie powinno wybierać się imion obcych chrześcijaństwu.
  • Przy wyborze rodziców chrzestnych nie należy kierować się posiadanym przez nich majątkiem, lub wyłącznie sympatią. Istotą wyboru winno być życie zgodne z wiarą.
  • Kandydat na chrzestnego musi:
    - mieć ukończone 16 lat;
    - być ochrzczony i bierzmowany w kościele katolickim;
    - nie mogą pełnić roli chrzestnych ci, których życie jest nie zgodne z zasadami Ewangelii (trwają w związku cywilnym albo mieszkają z sobą bez ślubu - czyli trwają w grzechu ciężkim);
    - ochrzczony należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej może być jedynie świadkiem chrztu.
  • Rodzice (jeśli nie mają przeszkód) i chrzestni (bezwzględnie) są zobowiązani przystąpić przed chrztem do sakramentu pokuty.
  • Dokumenty wymagane do chrztu:
    - akt urodzenia dziecka;
    - rodzice chrzestni przedstawiają zaświadczenie, że mogą być chrzestnymi;
    - osoby z innych parafii muszą uzyskać pisemną zgodę swojego proboszcza na chrzest poza parafią.